İNSANI İLİMLER MÜMKÜN MÜDÜR ?


Sosyolojik ve psikolojik araştırmalar statistik – monografik çift metodla tatbik edilirler. Fakat her iki ilim de kişiliği ve hürlük pren­sibini siler: Biri ferdi cemiyete, öteki cemiyeti ferde irca’ hatasına kurban olabilir, Bu yüzden Durkheim ve Tarde’in tek taraflı görüş­leri doğar: Bu görüşler artık ilmi olmaktan çıkmış, irca’cı teoriler halini almışlardır, fakat aynı izahlar muayyen sınıflar-içerisindeki rollerini takdir ettikleri ve bu sınır dışında herşeyi-izah iddiasına kalkmadıkları zaman insan ilimleri arasında değerli birer yer alırlar.

Psiko-sosyal ilminin metodlarını kuran, konusunu çizenler bu iki yardımcı ilmin meşruluğundan şüphe etmişlerdir. Bu şüphe on­ların yakın bir tarihte oynamış oldukları tehlikeli rollerinden ileri geldiği için, bir dereceye kadar haklıdır. Fakat psiko-sosyal ilmi sosyoloji ve psikolojinin doğabilmesi için temel olan birleşik saha­yı kendi metodlariyle aydınlattıktan ve her iki ilmi “bu müşahhas ve bütün sahadan ayırarak (isolé) daha esaslı bir surette kurulduk­tan sonra, artık sırf zümre hayatına ait izahlar yardımıyla fertleri, ve sırf ferdî izahlar yardımıyla zümre hayatını aydınlatmaya çalı­şan kısmî ilimler olarak onların yeniden kurulmalarında hiçbir mâ­ni yoktur.

Aug. Comte geleneğine dayanan ve Durkheim’da en hararetli şeklini alan ferdle cemiyeti birbirine zıd iki Ayn (entité)’ gibi karşı karşıya koyma fikri, bu suretle hülasa ettiğimiz ilim görüşünde, (in­sandan önceki varlık dereceleri gözününe -alınmak suretiyle terkedilmiştir. İnsanî ilimler sahasında bu tarzda bir araştırma yolunu açanların Amerikan psiko-sosyalcılari olduğunu söylemeliyiz – (42). İlk defa James şuuru bir process olarak görmek lâzım geldiğini işaret etmiştir. Josiah Royce ve J. M. Baldwin Benlik şuurunun an-

Reklamlar

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: