SOSYOLOJİDE YÖNTEM


Bu arada bilinç (Şuur) teriminin dar ve geniş anlamları olduğunu hatırlatalım. Geniş anlamda bilinç yukarıda sözünü ettiğimiz üç katı da içine alır, dar anlamda bilinç de yalnız kendi kendini bilen katı bildirir.

İşte bir malı satın alma ya da almama sebeplerini altbilinç (sub- conscient) de, bilindışı (inconscient) nda araştırılmasına, "Motivational Research"; kısaca ilk harfleri kullanılarak "M. R." denilmektedir. Bu yeni alanın kurucuları Ernest Dichter ile Louis Cheskin’dir. Dichter "Institute. for Motivational Research" ın, Cheskin de "Color Research İnstitute" ün başkanıdır. Özellikle İkinci Dünya Savaşından sonra ilân­cılık şirketlerinde, derinliğine araştırma (Motivational Research) yolunda bir çok psikolog sosyolog çalışmaktadır. Sivrilenler arasında Pierre Martıneau, Burleigh Gardner, James Vicary gibi daha bir çok adlar saymak mümkündür.

Bu yolda çalışanlar müşterinin, satın alıcının ruhunun derinliklerin­deki asıl kışkırtıcısı nedenleri güdü (Motivation) leri kavramak için tür­lü tekniklere, âletlere başvururlar. Örneğin Rorsharch’in mürekkep leke­si testlerinden, türlü resim karikatür testlerinden, Szondi testlerinden tu­tun da İpnotizmaya kadar her türlü teknikten yararlanırlar; ayrıca alıcı­nın, çeşidi biçimde çekici renklerde hazırlanmış süslü paketler karşısındaki heyecan deceresinî anlamak için göz kırpmalarını gizli bir fotoğ­rafla tesbit eden âletlere kadar her türlü araca başvururlar.

Kısası Birleşik Devletlerde şu son otuz kırk yıl içinde ilâncılık; psi­koloji sosyoloji gibi insan bilimlerinin deneysel verilerine dayanan son derecede geniş bir endüstri halini almıştır. 1955 yılında Birleşik Devlet­lerde ilân için harcanan para 9 milyar doları aşmakta, adam başına yılda 58 dolar düşmektedir.

Denebilir ki Amerikada ilâncılık, alıcının kendisinin bile bilmediği bilinç dışı isteklerini, eğilimlerini, korku, övünme, kendini beğenme gibi duygularını dikkate alan son derecede ince nazik bir uzmanlık halini al­mıştır.

Reklamlar

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: