SOSYOLOJİDE YÖNTEM


Amerikada çeşitli doğa ve insan bilimlerinin gelişimini bir yana bıraka­rak konumuz olan Amerikan sosyolojisine dönelim.

20. yüzyılın başlarında Amerikan Sosyolojisi Avrupa Sosyolojisinden nasıl ayrıldı? — A. B. Devletlerinde 19. yüz yılın son çeyreğinde Lester F. Ward (1841-1913), William Grahaırt Summer (1840-1910), Franklin Henry Giddings (1855-1931) ve Albion Woodbury Small (1854-1926) ile başlayan Sosyoloji hareketleri Birinci Dünya Savaşı sonlarına kadar Av­rupa sosyolojisinin etkisi altında kalmıştır Çünkü her vesileyle söyle­diğimiz gibi 19. yüz yılın sonlarında bu sosyologların yetiştikleri çağlar­da Amerika Birleşik Devletleri henüz Avrupanın orta ve yüksek burjuva sınıfına dayanan demokrasisinden sıyrılmış değildi. Ama 20. yüz yıl baş­larında Amerika kollektif orijinalliğini gösterip de Avrupanın burjuva demokrasisi yerine, geniş yığınlara dayanan halk demokrasisi diyebile­ceğimiz yep yeni bir demokrasiye eğilince, sosyal yapının her alanında olduğu gibi doğa ve insan bilimleri alanında, dolayısiyle sosyolojide de bu yeni görüşe- bu yeni ülküye uyacak yenilikler belirmeğe başladı.

Amerika ve Avrupa Sosyolojileri arasındaki ayrılıklar — Amerika ve Avrupa sosyolojileri arasındaki ayrılıkları şu noktalarda toplamak müm­kündür.

a) Böyle bir demokrasi anlayışı içinde yetişen Amerikan sosyolog­ları toplumsal hayatta çoğunluğun günlük hayatiyle ilgili binbir çeşit olay dururken. Avrupa sosyologları gibi burjuva sınıfının bugün için lüks sayılabilecek kuramsal sorunlarıyle uğraşamazdı. Onun için Avrupa sos­yolojisi, 20. yüzyılda da, 19. yüzyıl burjuva sınıfı sorunlarını incelerken, kuramsal, aristokratik bir yolda yürürken, Amerikan sosyolojisi halk so­runlarını inceleyen tamamiyle pratik ve demokratik bir yola girmiştir.

b) Gerçi insan bilimleri alanında ilk incelemeleri. Avrupalı bilginler yapmıştır ama bu incelemelerinde deneylemeden değil de daha çok göz­lem (observation) den yararlanmışlardır. Onun için psikoloji sosyoloji bilimlerinde gözlem yöntemi Avrupalı bilginlerin bir buluşursa, deney­leme (experimenlation) yönteminin çeşitli teknikleri Amerikalı bilginlerin buluşudur. İleride bu konuyu uzun uzadıya ele alacağımız için, burada sadece işaret etmekle yetineceğiz.

c) Avrupa sosyolojisi daha çok milyonları barındıran çok geniş ve yaygın toplumlarla uğraşan bir "makrososyoloji" ise. Amerikan sosyolo­jisi dikkatini daha çok küçük zümreler üzerinde toplayan bir mikrososyoloji’dir. Gerçekten fizik, kimya, biyoloji gibi doğa bilimlerinin kesin

Reklamlar

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: