SOSYOLOJİDE YÖNTEM


Kısası gerek Comte’un gerek Le Play’nin hareket noktaları birdir, ikisi de hasta olan Fransız toplumuna ancak bilim yoluyla çare buluna­bileceği noktasında birleşirler. Ancak bir fizikçi olan Auguste Comte bu bilimi fizik örneğine göre kurarken bir maden mühendisi olan Le Play jeoloji örneğine göre kurmuştur. Comte toplumları, zümreleri fizik olay­lar gibi bircinsten (homogene) bir takım varlıklar saydığından genellik­leri dikkate almakta; Le Play ise birbirlerine indirgemesi mümkün ol­mayan ayrı cinsten (heterogene) bir takım varlıklar saydığından özellik­lere önem vermektedir.

Böylece 19. yüzyılın ilk yarısında Fransa’da birbirine taban tabana karşıt yöntemler kullanan iki sosyoloji doğdu. Comte sosyolojisi otuz yıllık bir aradan sonra 19. yüzyılın sonlarında Durkheim gibi bir devamcı buldu. Bilindiği gibi Durkheim, başta istatistik olmak üzere tarih, etnog­rafya yöntemlerini kullanır. Le Play’nin "Science Sociale"i de Henri de Tourville, Demolins, Paul Descamps gibi sosyologlar tarafından gelişti­rildi. Bu okul da özellikle monografi yöntemine dayanır.

İşte 19. yüzyılın ilk yarısında Fransa’da doğan bu iki sosyoloji oku­lu biraz sonra. Avrupa toplumlarına, Amerika Birleşik Devletlerine, bü­tün dünyaya yayıldı. Bu arada elli-altmış yıllık bir gecikmeyle yirmin­ci yüzyılın başlarında bizde de etkisini göstermeğe başladı.

Fransa’da doğan, bütün uygar dünyaya Avrupa’ya, Amerika’ya yayı­lan sosyoloji, birinci dünya savaşının sonlarına kadar ufak tefek değişik­liklerle, her yerde aynı biçimde gelişti denebilir. Ama birinci dünya savaşından sonra sosyoloji Amerika Birleşik Devletlerinde salt pratik, deneylemeli (expérimental) bir yol tuttu, iki dünya savaşı arasında, da bu yolda hızla gelişti. Böylece Amerikan Sosyolojisi, Avrupa sosyolojisinden büsbütün farklı bir biçim aldı. Hele ikinci dünya savaşı sıralarında diğer bilginler gibi, sosyologların da savaş hazırlık kadrolarının bilimsel dal­larında incelemelere girişmeleri, bu hızı büsbütün arttırdı. İkinci dünya savaşından sonra da, Amerikan Sosyolojisi artık kurucusu Fransa da da­hil, kendini bütün uygar dünyaya kabul ettirdi.

Amerikan sosyolojisinde beliren bıı değişikliğin, Amerikan toplum­sal yapısında meydana gelen genel ve köklü değişikliklerin bir parçası olduğunu da hatırlatalım.

Reklamlar

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: