KURUMLAR SOSYOLOJİSİ


Uzun zamandan beri gerek sosyoloji literatüründe ve gerekse diğer kültür ve davranış bilimlerinde, hatta bu bilim dallarının birer uygulama alanı olarak ortaya çıkan çok sayıdaki etkinliklerde toplumsal kurum kavramından söz edil­diğine tanık oluyoruz. Daha da ileri giderek söyleyebiliriz ki, söz konusu bu bilgi, bilim ve uygulama alanlarında anahtar sözcüklerinden biri olarak kullanı­lan kurum kavramı, bilimsel içerik bakımından tam anlamıyla standart bir sosyoloji biliminde, kurumlar sosyolojisi ana bilim dalı başhğı altında yoğunlaşan çalışmaların bulunduğunu belirtmeliyiz. Bu bağlamda toplumsal kurumlar üzerinde gerek Türkiye’de ve gerekse yabancı ülkelerde bir yandan bilimsel araştırma ve incelemeler sürdürülürken, diğer yandan da bu konu, sosyoloji bölümlerinde çok önemli bir sosyoloji disiplini olarak öğretim programlarında yer almaktadır. Ancak tüm bu olumlu çabalara karcın toplumsal kurum kavramının ve buna bağlı olarak da kurumlar sosyolojisinin çok büyük bir mesafe kat ettiği söylenemez.
Türkiye’de çeşitli çevrelerce sıklıkla kullanılan toplumsal kurum kavramı­na, sosyoloji biliminin sağladığı olanaklar yanında, bireysel deneyimler de (uzun zaman bu konuyu ders olarak okutan bir öğretim üyesinin deneyimleri de) eklenerek konuya ilgi duyanların yararlanabileceği bir metin oluşturulmuş­tur.
Kısaca söylemek gerekirse, bu kitabın temel amacı, yıllardır toplumumu­zun çeşitli kesim ve alanlarında eksikliği hissedilen, özellikle de sosyoloji çalış­malarında belirgin bir boşluk olarak görülen kurumlar sosyolojisi alanına az da olsa katkıda bulunmak ve kuramsal-kavramsal çerçevede bir referans kaynağı oluşturmaktır. Bu anlayış içerisinde bu bilimsel alanda -insani bilimlerde- öğ­renim gören üniversite öğrencilerine bilgi sunarak yararlı olmak, ayrıca bu alanda çalışan bilim adamlarının dikkatlerini bu noktaya çekmek ve diğer oku­yucuları, özellikle de toplum mühendisliği yapanları ve siyasetçileri düşünme­ye teşvik etmek, eserin yazan ve yayınevi tarafından önemli bir görev olarak algılanmıştır.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: